Pazarlamada Ortak Değerler Neden Önemli ?

Yeni nesil tüketicilerin gözünden bakarak başlayalım yazımıza. Yenil nesil tüketici artık reklam ve pazarlama çalışmalarına karşı oldukça bıkkın ve seçici durumda. Bunun için geçerli nedenlerin başında dünyanın tüketim trendlerinin insanlığın ortak sorunları ile kesişmeye başlaması. İnsanlar sosyal medyada çeşitli konularda birleşip düşüncelerini ve duruşlarını ortak bir tepkiye dönüştürebiliyorlar artık. Ve sahip oldukları bu yeni ve dinamik güç onları doğal olarak seçici yapıyor. Örneğin tüketiciler dünya meselelerine daha fazla kafa yoruyorlar. Mesela küresel ısınma ve çevre konularında duyarlılığı olan tüketiciler, satın almada bulundukları markaların, çevre, doğa, sürdürülebilirlik gibi konularda hassasiyetini, üretim ve pazarlama biçimlerini oldukça umursuyor. Sözgelişi organik olarak üretilmiş, çocuk işçi çalıştırmamış, geri dönüştürülebilir ambalaj kullanmış markaları tercih ediyor.

Tüketicilerin bu duyarlılıkları arttıkça, pazarın, geleceği hızla kavrayabilen büyük oyuncuları reklam, pazarlama ve iletişim çalışmalarını da bu duyarlıklıkları gözeterek yapılandırıyorlar.

Şahsen ben de bir tüketici olarak ürün satın alacağım markaların belirli konularda özel bir duruşlarının olmasını, bana para gözüyle değil toplumun önem verdiği konularda hassasiyet gösteren ve duyguları olan bir varlık olarak bakmalarını önemsiyorum.

Bence markaların bu konuda yapabilecekleri en önemli şey toplumun tüm kesimleri için “ortak değerler” yaratmak. Çevre, sürdürülebilirlik, eğitim, insan hakları, küresel ısınma, hayvan hakları, demokrasi gibi konularda tüketiciyle kesişme noktası belirleyip marka çalışmalarını buna göre yapılandırması akla ve ruha çok daha iyi geliyor.

Zamanın tüketicileri artık küresel çapta etkileşim içinde. Bu nedenle duygusal olarak daha duyarlı halde. Sadece birer satın alma makinesi olarak görülmek istemiyorlar aynı zamanda markalarla organik bir iletişimde de olmak istiyorlar.

Özet olarak tüm paydaşlarla etkileşim içinde olabilen ve tarafların hepsi için ortak değerler yaratabilen markalar hızla gelişip büyürken, bu tepkimeyi henüz kavrayamamış işletmeler ise zor günler geçiriyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s