Dijital Varlık Nedir? Markanız İçin Ne İfade Eder?

Dijital varlık, işletmenizin internetteki görünme şeklidir. İnternetteki varlığınız birkaç farklı bileşenden oluşur ve markanızın içerik, web siteleri, arama motorları ve diğer dijital medya ve platformlar aracılığıyla çevrimiçi olarak yarattığı izlenim olarak özetlenebilir.

Bazı kullanıcılar ilgili bir ürün veya hizmeti arayabilir ve sonunda web sitenizi ziyaret edip blogunuzu okuyabilir. Diğerleri Facebook’ta geziniyor olabilir ve sosyal medya profilinize veya ücretli bir reklama rastlayabilir.

Bu gibi durumlarda, potansiyel müşteriler dijital varlığınızla etkileşim halindedir. 

Dijital Varlığın Unsurları Nelerdir?

Dijital pazarlama kanalları birden fazladır ve bu günlerde sürekli genişlemektedir. Bunun anlamı, işletmelerin bu kanallarda dijital varlıklarını nasıl geliştirecekleri, koruyacakları, yönetecekleri ve iyileştirecekleri konusunda kapsamlı bir pazarlama stratejisine sahip olmaları gerektiğidir.

Peki dijital dünyada varlık sahibi olmak neleri kapsar? Gelin hep birlikte bir göz atalım!

İnternet Sitesi

Şirketinizin web sitesi, dijital varlığın merkezidir. Potansiyel müşteriler markanız veya işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinmek istediklerinde, web siteniz genellikle ilk gittikleri yerdir. Bu nedenle, “Hakkımızda” sayfasından, ürünler ve hizmetler için açılış sayfalarına kadar her şeyin optimize edilmesi ve iyileştirilmesi gerekir. Bu, tutarlı marka bilinci oluşturma, yararlı bilgiler, duyarlı tasarım ve basitleştirilmiş sayfa gezintisinin yüksek kaliteli bir müşteri deneyimi için önemli olduğu anlamına gelir. Bu nitelikler yerine getirildiğinde, markanızın imajını özgün ve itibarlı olarak şekillendirmeye yardımcı olabilir ve çevrimiçi kullanıcılar üzerinde büyük bir etki yaratabilirsiniz.

Sosyal Medya

Modern bir dijital pazarlama stratejisi için sosyal medya varlığı çok önemlidir. Sosyal kanallar, öncelikle markanızı insanileştirmek ve farkındalığı artırmak için yararlıdır. Facebook veya Twitter’da yaptığınız her gönderi, takipçilerle etkileşim kurmanın yanı sıra hedeflediğiniz marka kimliği türünü yansıtmak için bir fırsattır. Aktif bir sosyal medya varlığına sahip olmak, dijital ayak izinizi bırakmaktır.

Arama Ve Ücretli Reklamcılık

Müşteriler web sitenizi ziyaret ettiklerinde, bunu genellikle şirketinizi aradıktan veya ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili bir sorgu yaptıktan sonra yaparlar. Arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) nasıl göründüğünüz, web varlığınızı etkileyen en önemli faktörlerdendir. En iyi sonuçları olanlar (genel veya yerel aramalar için) en çok tıklamayı ve dolayısıyla en fazla müşteriyi ve güveni alır. Web siteniz ve içeriğiniz ne kadar iyi optimize edilmişse, sıralamada yükselme şansınız o kadar artar. Ücretli reklamcılık, çevrimiçi varlığınızı hedef kitlelerin ve potansiyel müşterilerin önüne de getirebilir. Tıklama başına ödeme (PPC) reklamları, görüntülü reklamlar ve sosyal reklamların tümü, marka bilinirliğini ve dijital varlığı artırmak için yararlı araçlardır.

İçerik

Blog gönderileri, e-kitaplar, teknik incelemeler, vaka çalışmaları, tek sayfalık satış araçları, ürün özellikleri sayfaları ve bunların tümü, çevrimiçi bir varlık oluşturmak için çok önemli olan içerik pazarlama varlıklarıdır. İçerik, birçok yönden, web varlığınızı tanımlamak ve güçlendirmek için en güçlü aracınız olacaktır. Yüksek kaliteli içerik, anahtar terimler için iyi sıralama şansınızı artırmanıza ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmanıza, potansiyel müşterileri beslemenize ve fikir lideri olmanıza yardımcı olabilir.

Başarılı Bir Dijital Varlığın Dikkat Çekici Özellikleri

  • Birleştirilmiş ve tutarlıdır: Tutarlı bir dijital varlık, marka bilinci ve hatırlanmanın en önemli özelliğidir. Web sitenizde kullandığınız aynı renk şeması, sosyal medya profilinizde ve içerik varlıklarınızda kullanılmalıdır. Kısa açıklamalar, görseller, üslup ve stil ile dijital pazarlamanın diğer yönlerinin platformlar ve kanallar arasında uyumlu hale getirilmesi gerekiyor.
  • Fiziki durumu hesaba katar: Müşterilerinizle gerçekleştirdiğiniz fiziksel etkileşimler (örneğin perakende satışlar) de dijital varlığınızı etkileyebilir. Örneğin satış yaptığınız mağazanız veya müşteri hizmetleriniz tüketiciye olumsuz deneyimler yaşattıysa, müşterileriniz sosyal medyada olumsuz yorumlarda bulunabilirler. Bu nedenle dijital varlığınız olumsuz etkilenebilir. Dayanıklı bir marka oluşturmak için dijital ve fiziksel varlığınızın bu tür tüm kesişim noktalarına hazırlıklı olmalısınız.
  • Mobil cihazlar için optimize edilmiştir: En özenle hazırlanmış dijital varlık bile, mobil cihazlardaki düşük performans nedeniyle bozulabilir. Akıllı telefonlar veya tabletler için optimize edilmemiş web sitesi sayfaları müşterileri hayal kırıklığına uğratabilir.  Mobil uygulamalar, yerel arama ve sosyal medya varlığıyla ilgili fırsatlar sunar.

Dijital Varlığınızı Güçlendirmenin 5 yolu

Dijital varlık sürekli dikkat gerektirir. Bununla birlikte, zamanınızı ve çabanızı iyileştirme alanlarına odaklamak, kaynaklarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza ve güçlü bir dijital varlık oluşturmanıza yardımcı olabilir. İşte tam da bunu yapmak için 5 ipucu:

1. Küçük şeyleri gözden kaçırmayın

Web sitenizi optimize etmek çok çaba gerektirir. Ancak bunun, dijital varlığın diğer unsurlarını gölgede bırakmasına izin vermeyin.

Örneğin, web siteniz çevrimiçi dizinler, çalışma saatleriniz, konumlarınız ve iletişim bilgileriniz gibi doğru veriler içermelidir. Eski veya yanlış bilgilerle karşılaşan müşteriler, markanızla ilgili olumsuz bir deneyim yaşayabilir ve bu da dijital varlığınıza zarar verir.

2. Temelin ötesine geçin

Küçük şeyleri unutmamak önemli olsa da, asgari düzenden daha fazlasını yapmaya da çalışmalısınız. Örneğin, içerik pazarlaması açısından, düzenli blog gönderileriyle yetinmeyin.

Çevrimiçi varlığınızı gerçekten güçlendirmek istiyorsanız, pazarlama erişiminizi genişletebilecek ve müşterilerde yankı uyandıran otorite ve düşünce liderliğini gösterebilecek konuk blogları düşünün. Aynı şey e-posta için de söylenebilir. Drip (drip marketing) kampanyaları iyidir, ancak müşteri gelen kutularına katma değer sağlayan bir e-posta bülteni sizi gerçekten farklı kılabilir.

3. Görsel içerikten yararlanın

Web siteniz, sıralamak istediğiniz anahtar kelimeler için optimize edilmiş güçlü bir yapıya ihtiyaç duyar. Ancak marka ideallerinizi, misyonunuzu ve mesajınızı potansiyel müşterilere daha derin bir düzeyde aktarmanıza yardımcı olan iyi üretilmiş görsel içerikten de yararlanabilir.

Video içeriği ve infografikler gibi görseller, etkili içerik varlıkları olmanın yanı sıra sosyal medya için oldukça paylaşılabilir materyaller olabilir. Marka imajınızı, ikonografinizi ve renk düzeninizi birleştirdiğinizde, çevrimiçi kullanıcıların hemen tanıyabileceği veya güven, özgünlük ve bilgi ile ilişkilendirebileceği tutarlı bir dijital varlığı daha iyi yansıtabilirsiniz.

4. Birden çok sosyal platformda aktif olun

Sosyal medyadan bahsetmişken, aktif olmanız gereken sadece Facebook, Twitter ve Instagram değil. Dijital varlığınızı oluşturmanıza yardımcı olabilecek çok sayıda başka platform var.

Anahtar, müşterilerinizin en çok kullandığı platformları hedeflemektir. Örneğin, B2C markaları Pinterest veya Snapchat’ta profillere sahip olmak isteyebilir; B2B şirketleri için, bir LinkedIn profili zorunluluktur.

5. Daima dinamik olun

Statik bir dijital varlık, marka durgunluğunun bir reçetesidir. Arama motoru algoritmaları ve müşteri tercihleri ​​her zaman değişiyor, bu nedenle markanızın ilgili dijital varlıkla güncel kalması gerekiyor. Bu, dijital varlığınızın nasıl sunulduğunu ve iyileştirildiğini etkileyen UX trendlerine ve diğer gelişmelere dikkat etmek anlamına gelir.

Dijital bir varlık, bitkiler gibi dikkatle ve beslenerek büyür. Zamanla, markanızı müşterilerin zihninde veya SERP’lerinde zirveye çıkaran bir çevrimiçi ayak izi oluşturabilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s